Czwartek, 02 stycznia, 2014
Z mediów: wp.pl

Andrzej Jaworski o sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim: zasługuje na dożywocieZdaniem Andrzeja Jaworskiego (PiS) 15 lat więzienia, jakie grożą pijanemu 26-latkowi, który wjechał rozpędzonym bmv w grupę pieszych to stanowczo zbyt niska kara. - Nie znam wszystkich okoliczności tej tragedii, ale sprawca zasługuje na dożywocie. To byłaby przestroga dla wszystkich, którzy siadają za kółkiem po alkoholu. Sygnał, że nie ma pobłażliwości dla takich zachowań - przekonuje poseł.

Poseł mówi o pladze pijanych kierowców, którą może ukrócić tylko zaostrzenie kar. Domaga się tego klub PiS. - Prawo należy zmieniać, aby było ostre, restrykcyjne wobec bandytów, którzy dopuszczają się czynów prowadzących do ludzkich tragedii - przekonuje szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Blisko 90 proc. Internautów Wirtualnej Polski także jest zdania, że kary dla pijanych kierowców powinny zostać zaostrzone. Niespełna 8 proc. z nich ma zdanie przeciwne. Blisko 4 proc. nie ma sprecyzowanego zdania w tej kwestii. W ankiecie WP.PL łącznie oddano 18 334 głosy.

W opinii Jaworskiego przy okazji bulwersującego wypadku w Kamieniu Pomorskim właściwe byłoby rozważenie stosowania wobec pijanych kierowców takich kar dodatkowych, jak dożywotnia renta dla poszkodowanych wypłacana przez sprawcę, licytacja majątku oraz praca w więzieniu na rzecz osób, które ucierpiały w wypadku.

Kolejna propozycja to współodpowiedzialność pasażerów, którzy jadą jednym samochodem z pijanym kierowcą. - Jeśli takie osoby nie reagują, to są współodpowiedzialne za tragedię - ocenia Jaworski. Jak dodaje poseł, nie zaobserwował, żeby w Polsce panowało przyzwolenie na prowadzenie po pijanemu. - Świadomość społeczeństwa w tej kwestii znacząco się zwiększyła. Nikt przy zdrowych zmysłach nie patrzy przez palce na takie przypadki. To się może dziać na zasadzie "wariactwa", w pewnych sytuacjach część ludzi zachowuje się irracjonalnie. Wyciąganie odpowiedzialności wobec osób, które jadą z pijanym kierowcą, z pewnością wpłynęłoby na zmniejszenie liczby takich wstrząsających wypadków - stwierdza.

Jaworski wskazuje także, że wciąż zbyt mało mówi się o kierowcach, którzy siadają za kółko pod wpływem środków odurzających i substancji psychotropowych. - Pieszy w starciu z takim pijanym bądź odurzonym narkotykami kierowcą nie ma żadnych szans - mówi rozmówca Wirtualnej Polski.


Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska


http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,title,Andrzej-Jaworski-o-sprawcy-wypadku-w-Kamieniu-Pomorskim-zasluguje-na-dozywocie,wid,16298273,wiadomosc.html
Copyright (c) 2011 Andrzej Jaworski. All rights reserved.
Projektowanie stron internetowych selmax.pl